Παγκόσμιο πρωτάθλημα κωπηλασίας: Ονειρικό φινάλε για την Ελλάδα με τρία χρυσά!

ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΤΕ ΜΑΣ

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Την τελευταία ημέρα του παγκοσμίου πρωταθλήματος εφήβων και νεανίδων στην κωπηλασία που διεξήχθη στο Βαρέζε της Ιταλίας, η Ελλάδα ευτύχησε να δει τους αθλητές της να κερδίζουν τους τρεις από τους τέσσερις τελικούς στους οποίους και συμμετείχαν, κατακτώντας τρία χρυσά και ένα χάλκινο μετάλλιο!

14C9025D 4828 46F8 94CA 1243C9910D40 F330F4B0 C07F 4FB5 A7B9 DC4A4CB9AB1E 7A3C156C 06C1 463E 95C7 1B91A1E3E347

Πιο συγκεκριμένα, στη δίκωπο Νεανίδων οι Ιωάννα Ασβεστά και Ελισάβετ Αργυράκηκατέκτησαν το χρυσό μετάλλιο με χρόνο 7:16.95, έναντι 7:17.45 των Ιταλίδων. Το χάλκινο πήγε στην Γερμανία (7:26.40). Ακολούθησε το χάλκινο μετάλλιο στο τετραπλό σκιφ Εφήβων με τους Παναγιώτη Αδάμ, Απόστολο Λυκομήτρο, Νίκο Χολόπουλο και Δημήτρη Παπάζογλου. Το ελληνικό πλήρωμα τερμάτισε σε χρόνο 5:53.18, πίσω από την Τσεχία (5:50.83) και την Ιταλία (5:51.19).

Στη συνέχεια ήρθε και δεύτερο χρυσό μετάλλιο από τις Σοφία Δαλίδου και Στέλλα Νάτσιουλα, καθώς τα δύο κορίτσια κέρδισαν εύκολα τον τίτλο των παγκόσμιων πρωταθλητριών στην κατηγορία, τερματίζοντας σε χρόνο 6:57.40, μπροστά από το πλήρωμα της Ιταλίας (7:02.60) και αυτό της Γερμανίας (07:13.15). Μάλιστα, ο χρόνος του ελληνικού πληρώματος αποτελεί και ρεκόρ αγώνων!

Τέλος, χρυσό μετάλλιο στο σκιφ Νεανίδων είχαμε και για την Κατερίνα Γκόγκου, η οποία τερμάτισε πρώτη με χρόνο 7:35.64, μπροστά από την αθλήτρια από την Ιταλία (7:41.09) και από εκείνη της Ελβετίας (7:41.91).

Ως εκ τούτου, χάρη στη σαρωτική επίδοση των αθλητών της, η Ελλάδα αναδείχθηκε πρώτη δύναμη στην κατηγορία Εφήβων/Νεανίδων με τα τρία χρυσά και το ένα χάλκινο μετάλλιο που κατέκτησαν οι αθλητές μας.