Θρίαμβος της Εθνικής ομάδας μπασκετ: Ελλάδα – Βρετανία 93-77

ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΤΕ ΜΑΣ

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο στον πάγκο, το ροτέισον να ανοίγει για την Εθνική για να πάρουν όλοι χρόνο συμμετοχής κι άλλοι παίκτες που θα χρειαστούν στα νοκ άουτ ματς της β’ φάσης στο Βερολίνο ήταν αγνώριστη, τουλάχιστον στο ξεκίνημα.

Χρειάστηκε να ανεβάσει στροφές στο β’ μέρος για να πάρει μια άνετη -όπως αναμενόταν νίκη- επί της Μ. Βρετανίας με 93-77.

Το μόνο κοινό σημείο με τα δύο πρώτα ματς (Κροατία και Ιταλία) ήταν η αδυναμία της να κρατήσει τη διαφορά στο σκορ. Βέβαια οι Βρετανοί μπορεί να μην φημίζονται για τις ικανότητές τους στο άθλημα, αλλά σε όλα τα σπορ βάζουν μπροστά τη μαχητικότητά τους. Κι αυτό το κατάλαβαν καλά οι διεθνείς που τους είδαν, τουλάχιστον για ένα ημίχρονο να τους ακολουθούν στο σκορ. Χρειάστηκε η προσπάθεια των Σλούκα και Λούτζη για να… πάρει μπροστά η Εθνική. Ο Παπαγιάννης που πήρε χρόνο συμμετοχής έδειξε ότι χρειάζεται ο ίδιος περισσότερο την Εθνική για να προσαροστεί στο παιχνίδι της για να γίνει απαραίτητος στη συνέχεια. Το ευχάριστο είναι ότι ο Κώστας Αντετοκούνμπο έκανε χθες προπόνηση για 40′ και ίσως προλάβει κάποια λεπτά συμμετοχής ακόμα και στη φάση των ομίλων. Η Εθνική χρειάζεται να… μαθαίνει κι από τα λάθη της.

Το ματς της Τρίτης με την Ουκρανία είναι σαφώς πιο δύσκολο και θα κρίνει σε μεγάλο βαθμό την πρωτιά στον όμιλο, μια θέση που χρειαζεται η ελληνική ομάδα για να έχει καλύτερα «σταυρώματα» στα νοκ άουτ ματς. Η πρώτη φάση κλείνει την Πέμπτη με αντίπαλο την Εσθονία. Η Ελλάδα μπήκε χαλαρά στον αγώνα. Είχες την εντύπωση ότι μαζί με τον Γιάννη είχαν πάρει… ρεπό και κάποιοι από αυτούς που έπαιζαν. Η είσοδος του Λούντζη και του Σλούκα βελτίωσαν την εικόνα και η πρώτη περίοδος έκλεισε με την Ελλάδα στο «+7» (24-17). Ίδια και χειρότερη εικόνα στη β’ περίοδο όπου οι Βρετανοί κατάφεραν να σημειώσουν περισσότερους πόντους από την Εθνική (26 έναντι 22) κλείοντας το ημίχρονο με την διαφορά να μειώνεται στους τρεις πόντους (46-43 η Ελλάδα). Η Ελλάδα πάτησε γκάζι στην τρίτη περίοδο όπου ουστικά τελείωσε το ματς, έβαλε τις βάσεις ης διαφοράς ασφαλείας που οδήγησαν στη νίκη βάζοντας οκτώ πόντους περισσότερους σε αυτό το διάστημα (25-17) ανεβάζοντας το σκορ στο 71-60.

Δεκάλεπτα: 17-24, 43-46, 60-71, 77-93

Μ. Βρετανία (Ρέινκινγκ): Μπίγκμπι-Γουίλιαμς 2, Κλαρκ 11 (3/3 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/3 βολές), Χέσον 13 (4/14 σουτ), Λοτιέ-Ογκουνλέγε, Μόκφορντ 3 (1), Νέλσον 17 (2/4 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ολασένι 8 (11 ριμπάουντ), Σόκο 12 (3/5 δίποντα, 6/9 βολές), Βαν Όστρουμ, Γουίτλ 9 (1), Γούιλαν 2

Ελλάδα (Ιτούδης): Αγραβάνης 5 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Θανάσης Αντετοκούνμπο 5 (1), Καλάθης 9 (3/5 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 5 ασίστ), Ντόρσεϊ 5 (1/3 τρίποντα), Λαρεντζάκης 7 (1), Λούντζης 10 (2 τρίποντα, 5 ασίστ), Παπαγιάννης 17 (8/11 δίποντα, 1/1 βολή, 6 ριμπάουντ), Παπανικολάου 10 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 κλεψίματα, 2 μπλοκ σε 27:24), Παπαπέτρου 4, Σλούκας 21 (3/4 δίποντα, 5/6 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ)

Ομαδικά στατιστικά

Μ. Βρετανία: 19/40 δίποντα, 7/23 τρίποντα, 18/23 βολές, 43 ριμπάουντ (27 αμυντικά – 16 επιθετικά), 24 ασίστ, 8 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 16 λάθη

Ελλάδα: 23/37 δίποντα, 12/29 τρίποντα, 11/13 βολές, 38 ριμπάουντ (27 αμυντικά – 11 επιθετικά), 27 ασίστ, 11 κλεψίματα, 6 μπλοκ, 12 λάθη.