“Εθνικός ήρωας” ο Ιωάννης Παπαπέτρου: Πήρε την Εθνική από το χέρι και την οδήγησε στους «16» του Μουντομπάσκετ

ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΤΕ ΜΑΣ

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Ο Ιωάννης Παπαπέτρου πήρε την Εθνική από το χέρι την ώρα που έπρεπε και την οδήγησε στους «16» του Μουντομπάσκετ! Δεν είναι υπερβολή. Τα δικά του τρίποντα, οι δικές του άμυνες, η σιγουριά που έδινε έκανε τους συμπαίκτες του να ξυπνήσουν στο β΄ημίχρονο και να μετατρέψουν μια ήττα – συντριβή από τη Νέα Ζηλανδία σε θρίαμβο (83-74)!

Με 16 πόντους διαφορά είχαν ξεφύγει στο πρώτο ημίχρονο οι αντίπαλοι της Εθνικής. Είχαν κυριαρχήσει παντού. Τότε… εμφανίστηκε ο Παπαπέτρου κι έδωσε το σύνθημα. Αποτέλεσμα; Στην 4η περίοδο η Ελλάδα πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ (57-54). Το χρονόμετρο έγραφε 8’11” πριν το τέλος όταν άρχιζε η αντεπίθεση.

Οι Νεοζηλανδοί τάχασαν. Είναι μια ομάδα που στερείται ταλέντου, αλλά έχει πάθος και πείσμα. Έχει όμως και αφέλεια στο παιχνίδι της κι αυτό την οδήγησε στη φάση των αγώνων κατάταξης για τις θέσεις 17-32. Όταν η Ελλάδα ανέβασε ρυθμούς, αύξανε τη διαφορά… χάλασε το μαυλό τους. Απλά τάχασαν και μαζί έχασαν και την ιστορική, για αυτούς ευκαιρία.

Η Εθνική στους «16» παίζει την Παρασκευή (1/9) με τη Λιθουανία και την Κυριακή (3/9) με το Μαυροβούνιο. Στην ίδιο όμιλο υπάρχουν και οι ΗΠΑ, αλλά μεταφέρει τα αποτελέσματα από την α’ φάση. Αυτό σημαίνει ότι ρεαλιστικά για να πρόκριση στους «8» που σημαίνει η 2η θέση στον (νέο) όμιλο χρειάζονται δύο νίκες.

Με χαμηλά ποσοστά για την Ελλάδα ξεκίνησε το ματς με την πρώτη περίοδο να κλείνει στο «-5» (15-20). Τα νεύρα του Ιτούδη έφεραν τεχνική ποινή με το… καλημέρα στη β’ περίοδο, άσχετα εάν είχε δίκιο, το παιχνίδι απέκτησε ταχύτητα που οι διεθνείς δεν είχαν τη δυνατότητα να παρακολουθήσουν. Ήττα στην επί μέρους περίοδο (17-23), αλλά και στο ημίχρονο (32-43).

Η προσππάθεια της Εθνικής να επιστρέψει στον αγώνα ξεκίνησε στο β’ μέρος. Ξεκίνησε με ένα σερί 6-0, ο Θανάσης βοήθησε αποτελεσματικά, αλλά χρεώθηκε με το 4ο φάουλ κι επέστρεψε στον πάγκο, ενώ στα 3.49 πριν το τέλος με τρίποντο του Παπαπέτρου μειώσαμε στον πόντο. Από εκεί κι ύστερα χάθηκαν όλα τα επιθετικά ριμπάουντ και τα περισσότερα αμυντικά κι οι Νεοζηλανδοί παρά τα πολλά λάθη έκλεισαν την τρίτη περίοδο στο «+3» με 50-54 και επιμέρους σκορ 18-11 για την Ελλάδα.

Διαιτητές: Ματσόνι, Αουνκρόγκερς, Βέλεζ

Δεκάλεπτα: 15-20, 32-43, 50-54, 83-74

Ελλάδα (Ιτούδης): Γουόκαπ 10 (1/5 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 2/3 βολές, 9 ασίστ), Ρογκαβόπουλος 3 (1), Λούντζης 5 (1), Λαρεντζάκης 20 (2/7 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 7/7 βολές), Μωραΐτης, Μποχωρίδης, Παπαγιάννης 8 (4/7 δίποντα, 9 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Παπαπέτρου 27 (4/8 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 7/10 βολές, 6 ριμπάουντ), Αντετοκούνμπο 2, Χατζηδάκης

Νέα Ζηλανδία (Κάμερον): Τε Ράνγκι 19 (1/2 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 5/7 βολές, 5 ριμπάουντ), ΛιΆφα (0/7 σουτ), Ντιλέινι 10 (1 τρίποντο, 14 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ίλι 27 (5/11 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 8/9 βολές, 5 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Γουέτζελ 4, Κάμερον, Σμιθ-Μίλνερ, Ενγκατάι 9 (3/4 τρίποντα)

Ομαδικά στατιστικά

Ελλάδα: 17/38 δίποντα, 11/32 τρίποντα, 16/20 βολές, 34 ριμπάουντ (20 αμυντικά – 14 επιθετικά), 19 ασίστ, 10 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 6 λάθη, 24 φάουλ

Νέα Ζηλανδία: 11/26 δίποντα, 11/25 τρίποντα, 19/24 βολές, 42 ριμπάουντ (29 αμυντικά – 13 επιθετικά), 17 ασίστ, 3 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 21 λάθη, 24 φάουλ