Euro 2020: Η κλήρωση έβγαλε όμιλο «φωτιά»!

Η κληρωτίδα είχε τρελά κέφια στο Βουκουρέστι, αφού στην κλήρωση για τους ομίλους του Euro 2020, προέκυψε γκρουπ με Γερμανία, Γαλλία και Πορτογαλία!

Η παγκόσμια πρωταθλήτρια του 2014 (Γερμανία), η νυν παγκόσμια πρωταθλήτρια (Γαλλία) και η νυν κάτοχος του Euro (Πορτογαλία) θα βρεθούν όλες μαζί στο ίδιο γκρουπ θανάτου για το Euro 2020, αφού η κληρωτίδα έπαιξε άσχημο παιχνίδι στις τρεις αυτές ομάδες που θα πρέπει να… τεντώσουν από νωρίς, αν θέλουν να συνεχίσουν στην διοργάνωση.

Οι υπόλοιποι όμιλοι είναι σαφώς πιο ισορροπημένοι, με το Euro 2020 να έχει την καινοτομία ότι οι αγώνες του θα διεξαχθούν για πρώτη φορά σε 12 διαφορετικές χώρες.

euro2020 host cities

Αναλυτικά τα γκρουπ της διοργάνωσης έχουν ως εξής

1ος όμιλος
Τουρκία
Ιταλία
Ουαλία
Ελβετία

2ος όμιλος
Βέλγιο
Ρωσία
Δανία
Φινλανδία

3ος όμιλος
Ολλανδία
Ουκρανία
Αυστρία
Γεωργία/Β. Μακεδονία/Κόσοβο/Λευκορωσία

4ος όμιλος
Αγγλία
Κροατία
Σκωτία/Νορβηγία/Σερβία/Ισραήλ
Τσεχία

5ος όμιλος
Ισπανία
Σουηδία
Πολωνία
Βοσνία/Σλοβακία/Ιρλανδία/Β. Ιρλανδία

6ος όμιλος
Γαλλία
Γερμανία
Πορτογαλία
Ισλανδία/Βουλγαρία/Ουγγαρία/Ρουμανία (αν προκριθεί η Ρουμανία πάει στον 3ο όμιλο)

ΤΑ PLAYOFFS ΤΟΥ NATIONS LEAGUE

PATH A

Ισλανδία

Βουλγαρία

Ουγγαρία

Ρουμανία

ΗΜΙΤΕΛΙΚΟΙ

Ισλανδία – Ρουμανία (26/3, Ρέικιαβικ)

Βουλγαρία – Ουγγαρία (26/3, Σόφια)

ΤΕΛΙΚΟΣ

31/3 (στην έδρα της νικήτριας του δεύτερου ζευγαριού)
PATH B

Βοσνία

Σλοβακία

Ιρλανδία

Βόρεια Ιρλανδία

ΗΜΙΤΕΛΙΚΟΙ

Βοσνία – Βόρεια Ιρλανδία (26/3, Ζένιτσα)

Σλοβακία – Ιρλανδία (26/3, Τρνάβα)

ΤΕΛΙΚΟΣ

31/3 (στην έδρα της νικήτριας του πρώτου ζευγαριού)
PATH C

Σκωτία

Νορβηγία

Σερβία

Ισραήλ

ΗΜΙΤΕΛΙΚΟΙ

Σκωτία – Ισραήλ (26/3, Γλασκώβη)

Νορβηγία – Σερβία (26/3, Όσλο)

ΤΕΛΙΚΟΣ

31/3 (στην έδρα της νικήτριας του δεύτερου ζευγαριού)
PATH D

Γεωργία

Βόρεια Μακεδονία

Κόσοβο

Λευκορωσία

Γεωργία – Λευκορωσία (26/3, Τιφλίδα)

Βόρεια Μακεδονία – Κόσοβο (26/3, Σκόπια)

ΤΕΛΙΚΟΣ

31/3 (στην έδρα της νικήτριας του πρώτου ζευγαριού)

ΤΟ ΚΑΛΕΝΤΑΡΙ ΤΗΣ ΤΕΛΙΚΗΣ ΦΑΣΗΣ

1Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ 12-16/6

2Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ 17-20/6

3Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ 21-24/6

ΦΑΣΗ ΤΩΝ 16 27-30/6

ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΑ 3-4/7 (ΑΓΙΑ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ – ΜΟΝΑΧΟ – ΜΠΑΚΟΥ – ΡΩΜΗ)

ΗΜΙΤΕΛΙΚΑ 7-8/7 (ΟΥΕΜΠΛΕΪ)

ΤΕΛΙΚΟΣ 12/7 (ΟΥΕΜΠΛΕΪ)

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΑΚΟΜΗ

ΣΧΟΛΙΑΣΕ ΤΟ

ΔΗΜΟΦΙΛΗ

ΔΗΜΟΦΙΛΗ