Η Γαλλία συνέτριψε την Τουρκία και την πέταξε έξω απο το Ευρωμπάσκετ

ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΤΕ ΜΑΣ

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Σε αγώνα για γερά νεύρα η Γαλλία πήρε τη νίκη και την πρόκριση στους «8» με νίκη, στην παράταση, 87-86 επί της Τουρκίας. Οι «τρικολόρ» πήγαν να χάσουν ένα δικό τους ματς, έκαναν πολλά λάθη, ήσαν νευρικοί, αλλά βρέθηκε ο 30χρονος γίγαντας (ύψος 2,15 μ.) Ρούντι Γκομπέρ, των Μινεσότα Τίμπεργουλβς να δώσει λύση. Με δικό του καλάθι το ματς πήγε στην παράταση (77-77) κι εκεί στον έξτρα χρόνο έκανε ότι ήθελε τους αντιπάλους του σε ένα ματς που γέμισε η στατιστική του (20 πόντοι, 17 ριμπάουντ, 2 ασίστ, ένα μπλοκ).

Απέναντί του οι Τούρκοι είχαν να παρουσιάσουν τον Μπουργκάν Τουνσέρ, ο οποίος «ντύθηκε» Λάρκιν για να γίνει παρ’ ολίγον ο ρυθμιστής του αγώνα με τους 22 πόντους, τα 3 ριμπάουν και τις 4 ασίστ.

Τώρα οι Γάλλοι την Τετάρτη θα έχουν τη δυσκολότερη αποστολή της μέχρι τώρα πορείας τους που δεν τη λες κι εντυπωσιακή. Αντιμετωπίζουν το νικητή του αγώνα Σερβίας – Ιταλίας.

Η Γαλλία φάνηκε ότι θα έχει ένα εύκολο μεσημέρι στο δρόμο για τους «8» στο Βερολίνο. Είχε το πάνω χέρι με το ξεκίνημα και στα μέσα της δεύτερης περιόδου (14′) άνοιξε τη διαφορά στο 31-15. Από εκείνη τη στιγμή όμως η Τουρκία αφυπνίστηκε. Με βοήθειες από τον πάγκο κατάφερε να πάρει επί μέρους σκορ 19-0 (!) με ηγέτη το Μουράτ Τουντσέρ, έναν παίκτη που κανείς δεν περίμενε να έχει τέτοια εμφάνιση.

Από εκεί κι ύστερα το ματς έγινε… ροντέο. Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ, οι Τούρκοι όμως στα τελευταία κρίσιμα λεπτά έχασαν δύο βολές και μια επίθεση. Το σκορ στα 6”9 πριν το τέλος ήταν 77-75 υπέρ της Τουρκίας, η μπάλα στους Γάλλους που κατάφεραν στην εκπνοή να ισοφαρίσουν 77-77 και το ματς να πάει στην παράταση.

Δεκάλεπτα: 11-18, 35-43, 57-49, 77-77κ.α., 86-87.

Τουρκία (Αταμάν): Μπιτίμ, Χαζέρ 8 (2 τρίποντα, 6 ασίστ), Καμπατζά, Κορκμάζ 18 (4/12 σουτ, 8/9 βολές, 6 λάθη), Μαχμούτογλου, Οσμάν 11 (3/10 σουτ, 4/6 βολές, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 λάθη, 2 κλεψίματα), Οσμάνι 7 (1), Σανλί 12 (2/5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Σαϊμπίρ, Σενγκούν 8 (4/10 σουτ, 5 ριμπάουντ), Τουντσέρ 22 (2/5 δίποντα, 6/10 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 λάθη).

Γαλλία (Κολέ): Αλμπισί 2, Φαλ 4, Φουρνιέ 13 (3/5 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 1/1 βολή, 6 ριμπάουντ), Γκομπέρ 20 (7/11 δίποντα, 6/11 βολές, 17 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 λάθη, 1 μπλοκ), Ερτέλ 13 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 5 λάθη), Λουαού – Κμπαρό 9 (2), Εμπαγιέ 9 (1/5 τρίποντα), Οκομπό, Πουαριέ 6, Ταρπέι 2, Γιαμπουσέλε 9 (1).

Ομαδικά στατιστικά

Τουρκία: 14/32 δίποντα, 14/36 τρίποντα, 16/20 βολές, 31 ριμπάουντ (25 αμυντικά + 6 επιθετικά), 20 ασίστ, 16 λάθη, 11 κλεψίματα, 3 μπλοκ.

Γαλλία: 27/49 δίποντα, 8/23 τρίποντα, 9/14 βολές, 45 ριμπάουντ (33 αμυντικά + 12 επιθετικά), 22 ασίστ, 21 λάθη, 9 κλεψίματα, 2 μπλοκ.