Πλήθος κόσμου στα εγκαίνια της που σε συνδυασμό με την διεξαγωγή του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Τραμπολίνο είχε ως αποτέλεσμα η πόλη να… βουλιάξει από κόσμο!
Η μεγάλη γιορτή της Άνοιξης ξεκίνησε κι επίσημα το βράδυ της Παρασκευής (17/05), με τα χρώματα και τα αρώματα των λουλουδιών να πλημμυρίζουν το πάρκο Μπελογιάννη της Αμαλιάδας
![22η Πανηλειακή Ανθοκομική Έκθεση Aμαλιάδας: Εγκαίνια για την πιο λαμπρή ανθοκομική εκθεση της χώρας 14 EKTHE 10 n e1716034084228](https://www.iliaenimerosi.gr/wp-content/uploads/2024/05/EKTHE_10_n-e1716034084228.jpg)
![22η Πανηλειακή Ανθοκομική Έκθεση Aμαλιάδας: Εγκαίνια για την πιο λαμπρή ανθοκομική εκθεση της χώρας 15 EKTHE 7 n e1716034114672](https://www.iliaenimerosi.gr/wp-content/uploads/2024/05/EKTHE_7_n-e1716034114672.jpg)
Ο κόσμος της Ηλείας αγκάλιασε την ημέρα εγκαινίων της 22ης Πανηλειακής Ανθοκομικής Έκθεσης Αμαλιάδας, με τον Δήμαρχο Ήλιδας κ. Χρήστο Χριστοδουλόπουλο να δίνει το έναυσμα για την εκκίνηση των εκδηλώσεων
![22η Πανηλειακή Ανθοκομική Έκθεση Aμαλιάδας: Εγκαίνια για την πιο λαμπρή ανθοκομική εκθεση της χώρας 16 EKTHE 1 n e1716033984438](https://www.iliaenimerosi.gr/wp-content/uploads/2024/05/EKTHE_1_n-e1716033984438.jpg)
Στην επίσημη τελετή χοροστάτησε ο Σεβασμιότατος Μητροπολίτης Ηλείας και Ωλένης κ.κ. Αθανάσιος.
![22η Πανηλειακή Ανθοκομική Έκθεση Aμαλιάδας: Εγκαίνια για την πιο λαμπρή ανθοκομική εκθεση της χώρας 17 EKTHE 6 n e1716034020681](https://www.iliaenimerosi.gr/wp-content/uploads/2024/05/EKTHE_6_n-e1716034020681.jpg)
![22η Πανηλειακή Ανθοκομική Έκθεση Aμαλιάδας: Εγκαίνια για την πιο λαμπρή ανθοκομική εκθεση της χώρας 18 EKTHE 8 n e1716034047308](https://www.iliaenimerosi.gr/wp-content/uploads/2024/05/EKTHE_8_n-e1716034047308.jpg)
![22η Πανηλειακή Ανθοκομική Έκθεση Aμαλιάδας: Εγκαίνια για την πιο λαμπρή ανθοκομική εκθεση της χώρας 19 EKTHE 5 n e1716034138503](https://www.iliaenimerosi.gr/wp-content/uploads/2024/05/EKTHE_5_n-e1716034138503.jpg)
![22η Πανηλειακή Ανθοκομική Έκθεση Aμαλιάδας: Εγκαίνια για την πιο λαμπρή ανθοκομική εκθεση της χώρας 20 EKTHE 4 n e1716034153583](https://www.iliaenimerosi.gr/wp-content/uploads/2024/05/EKTHE_4_n-e1716034153583.jpg)
Κατά την διάρκεια των χθεσινών εκδηλώσεων για τα εγκαίνια της έκθεσης παρουσιάστηκαν παραδοσιακοί χοροί από τα χορευτικά του Δήμου Ήλιδας και του Εφηβικού Τμήματος του Πολιτιστικού Συλλόγου Δουναιίκων «Άγιος Γεώργιος».
![22η Πανηλειακή Ανθοκομική Έκθεση Aμαλιάδας: Εγκαίνια για την πιο λαμπρή ανθοκομική εκθεση της χώρας 21 EKTHE 3 n e1716034170189](https://www.iliaenimerosi.gr/wp-content/uploads/2024/05/EKTHE_3_n-e1716034170189.jpg)
Ακολούθησε συναυλία με το μουσικό σχήμα που αποτελούνταν από τους Ιφιγένεια Χατζηγιάννη, Χρήστο Πυλαρινό, Ηλία Θεοδωρόπουλο και Χρήστο Αλεξόπουλο.
![22η Πανηλειακή Ανθοκομική Έκθεση Aμαλιάδας: Εγκαίνια για την πιο λαμπρή ανθοκομική εκθεση της χώρας 22 EKTHE 9 n e1716034196832](https://www.iliaenimerosi.gr/wp-content/uploads/2024/05/EKTHE_9_n-e1716034196832.jpg)
Σημειώνεται πως κατά τη διάρκεια των εγκαινίων στους επισκέπτες προσφέρθηκαν -από Συλλόγους και Σωματεία του Δήμου Ήλιδας- γλυκά και αλμυρά εδέσματα.
Το πρόγραμμα εκδηλώσεων:
ΣΑΒΒΑΤΟ 18/05
• 18:00 Τα παιδιά μαθαίνουν να φυτεύουν στον κήπο του «Μικρού Κηπουρού»
• 18:00 Εικαστική Δράση για παιδιά από το Εργαστήρι «ΠΙΝΕΛΙΕΣ – ΠΙΝΕΛΙΕΣ» με την Καλλιόπη Κοσμοπούλου
• 19:00 Σύγχρονοι χοροί από τη σχολή χορού ΑΘΛΟΚΙΝΗΣΗ DANCETERIA
• 21:00 Παραδοσιακοί χοροί από τα χορευτικά του Εκπολιτιστικού και Φυσιολατρικού Συλλόγου Αγίου Ιωάννη «ΑΣΤΡΙΝΙΑ» και το χορευτικό τμήμα του Συλλόγου «ΑΓΑΠΗ»
ΚΥΡΙΑΚΗ 19/05
• 11:00 «Ζωγραφική για όλους» με τον εικαστικό Κρίστο Χάσα
• 18:00 Εικαστική Δράση για παιδιά από το «ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΕΙΟ» με την Αλίκη Τσιφτσοπούλου
• 18:00 Τα παιδιά μαθαίνουν να φυτεύουν στον κήπο του «Μικρού Κηπουρού»
• 20:00 Παραδοσιακοί χοροί από τα χορευτικά το «Πολιτιστικού Συλλόγου Σαβαλίων», του Πελοποννησιακού Κέντρου Λαογραφικών Μελετών «Πέλοπας» και του Συλλόγου «Μοριάς»
ΔΕΥΤΕΡΑ 20/05
• 20:30 Παράσταση Παραδοσιακού «Θεάτρου Σκιών» από τον Φώτη Πλέσσα
ΦΩΤΟ από τη σελίδα του Δήμου Ήλιδας στο fb