Ο Δημήτρης Γιαννακόπουλος το είπε και το έκανε: Θριαμβευτής και στην Ευρώπη!

ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΤΕ ΜΑΣ

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Ο Παναθηναϊκός ανέβηκε στην κορυφή του Ευρωπαϊκού μπάσκετ. Αυτό που φαινόταν απίθανο έγινε πραγματικότητα. Έβγαλε το στέμμα από το κεφάλι της Ρεάλ και το φόρεσε αυτός (95-80). Είναι ένα… πανάκριβο στέμμα γιατί αυτή η 7η φορά που το φορούν οι «πράσινοι» ήταν και η πιο σημαντική.

Όχι μόνο επειδή απέναντί τους ήταν η Ρεάλ Μαδρίτης, η ομάδα των 11 τίτλων, αλλά επειδή το ματς θα μείνει στην Ιστορία. Για το πως γύρισε στη μεριά των «πράσινων» και το πως έφυγε από τα χέρια των Ισπανών.

Ο Σλούκας, ο Ναν, ο Λεσόρ, ο Γκραντ, κι όλοι οι άλλοι ξεκίνησαν μια πορεία από την 17η θέση της Ευρωλίγκα πέρσι στην κορυφή φέτος.

Ποτέ άλλοτε η Ρεάλ δεν έδειχνε τόσο χαμένη στα τελευταία κρίσιμα λεπτά. Ποτέ άλλοτε ο Παναθηναϊκός δεν ήταν τόσο συγκεντρωμένος στον στόχο.

Ο δρόμος έγινε… ανηφορικός για τον Παναθηναϊκό. Τη χαρά για τα δύο φάουλ του φόβητρου των αντιπάλων της Ρεάλ, του Ταβάρες, διαδέχτηκε στο 9′ το τρίτο φάουλ του Ναν. Ο Αταμάν ρίσκαρε να τον κρατήσει στο ματς ποντάροντας στην ευστοχία του.

Ο Παναθηναϊκός ήταν υποχρεωμένος να κυνηγά στο σκορ τους Ισπανούς που αιφνιδίασαν ξεκινώντας με τον Εντιαγιέ στη θέση του Γιαμπουσέλε.

Η Ρεάλ έκλεισε την πρώτη περίοδο με διαφορά έντεκα πόντων (36-25) και την άμυνα των «πρασίνων» να μην μπορεί να ανταποκριθεί στην επιθετική πολυφωνία των αντιπάλων της.

Όμως στη δεύτερη περίοδο όχι μόνο ο Παναθηναϊκός έγινε σκληρός στην άμυνα, αλλά βρήκε και τους παίκτες που έπρεπε να αναπληρώσουν την απουσία του Ναν. Ο Σλούκας, ο Χουάντσο, ακόμα και ο… ξεχασμένος Βιλντόζα που ταλαιπωρησε τον Καμπιάσο ήταν οι άνθρωποι που ήρθαν από τον πάγκο και έβαλαν δύσκολα. Όχι μόνο κάλυψαν τη διαφορά, αλλά να την φθάσουν κάποια στιγμή στον πόντιο (46-45 και 48-47). Ο Μούσα ήταν αυτός που πλήγωνε την «πράσινη» άμυνα, ενώ κάτω από τα καλάθια η απουσία δεν φάνηκε αφού ο Πουαριέ κάλυψε επάξια το κενό του.

Για όλα αυτά το επιμέρους σκορ 24-18 υπέρ του Παναθηναϊκό στο δεύτερο δεκάλεπτο ήταν όχι μόνο τεράστια επιτυχία, αλλά και προειδοποίηση για το άλλο μισό του αγώνα.

Αν στη δεύτερη περίοδο η άμυνα του Παναθηναϊκού ήταν σκληρή στην τρίτη έγινε… ατσάλινη. Την ίδια ώρα η επιστροφή του Ναν έφθειρε τους «πύργους» της Ρεάλ οι Ταβάρες και Πουαρέ έφθασαν τα τρία και τέσσερα φάουλ αντίστοιχα. Στο 25′ με τρίποντο του Ναν οι «πράσινοι» πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά στον αγώνα (58-56), διαφορά που έφθασε τους πέντε πόντους για να κλείσει το επιμέρους σκορ στο 15-7 και στο 64-61 συνολικά για τον Παναθηναϊκό.

Διαιτητές: Μπελόσεβιτς – Ντιφάλα – Ρότσα.
Δεκάλεπτα: 36-25, 54-49, 61-64, 80-95.
Ρεάλ Μαδρίτης (Ματέο): Κοζέρ 2, Ρούντι, Καμπάσο 12 (2 τρίποντα, 4 ασίστ), Χεζόνια 8 (1/7 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ροντρίγκεθ 11 (1/4 τρίποντα), Πουαριέ 8 (4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ταβάρες 4, Γιουλ 6 (2/7 τρίποντα), Γιαμπουσέλε 8 (2), Εντιαγιέ 7 (2), Μούσα 15 (1/6 Τρίποντα).
Παναθηναϊκός (Αταμάν): Καλαϊτζάκης 2, Βιλντόσα 3 (1), Σλούκας 24 (6/6 σουτ, 8/9 βολές, 3 ασίστ), Παπαπέτρου 4, Γκραντ 11 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ναν 21 (6/12 δίποντα, 2/6 τρίποντ, 3/3 βολές), Λεσόρ 17 (5/8 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 7/10 βολές, 6 ριμπάουντ), Αντετοκούνμπο, Γκριγκόνις, Χουάντσο 5 (4 ριμπάουντ), Μήτογλου 8 (2).
Ομαδικά στατιστικά
Ρεάλ Μαδρίτης: 16/29 δίποντα, 11/36 τρίποντα, 15/18 βολές, 31 ριμπάουντ (21 αμυντικά + 10 επιθετικά), 17 ασίστ, 6 κλεψίματα, 7 λάθη, 1 μπλοκ.
Παναθηναϊκός: 18/35 δίποντα, 12/22 τρίποντα, 23/30 βολές, 37 ριμπάουντ (29 αμυντικά + 8 επιθετικά), 13 ασίστ, 3 κλεψίματα, 9 λάθη.