10/04/2021

Μουντιάλ 2018: Το πανόραμα της 1ης αγωνιστικής #WorldCup

world cup 2018 mascot1
Με την ολοκλήρωση των αγώνων της Τρίτης (19/6) μάθαμε και την πρώτη -χρονικά- ομάδα που προκρίθηκε, εκτός συγκλονιστικού απροόπτου, στην επόμενη φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Η διοργανώτρια Ρωσία έκανε πάρτι κόντρα στην Αίγυπτο και με το 3-1 «κλείδωσε» ουσιαστικά την παρουσία της στους «16» της διοργάνωσης, για πρώτη φορά ως ανεξάρτητο κράτος.

Έτσι, μετά την ολοκλήρωση της 1ης αγωνιστικής στη φάση των ομίλων (ο βραδινός αγώνας της Ρωσίας ξεκίνησε τη 2η αγωνιστική), η κατάσταση έχει διαμορφωθεί ως εξής:
1ος όμιλος
1η αγωνιστική (14-15/06)
Ρωσία – Σαουδική Αραβία 5-0
Αίγυπτος – Ουρουγουάη 0-1
Ομάδες N-Ι-Η Τέρματα Βαθμοί
1. Ρωσία 2-0-0 8-1 6
2. Ουρουγουάη 1-0-0 1-0 3
3. Αίγυπτος 0-0-2 1-4 0
4. Σαουδική Αραβία 0-0-1 0-5 0
2η αγωνιστική (19-20/06)
Ρωσία – Αίγυπτος 3-1
Ουρουγουάη – Σαουδική Αραβία (18:00, Rostov Arena, Ροστόφ)
3η αγωνιστική (25/06)
Ουρουγουάη – Ρωσία (17:00, Cosmos Arena, Σαμάρα)
Σαουδική Αραβία – Αίγυπτος (17:00, Volgograd Arena, Βόλγκογκραντ)
2ος όμιλος
1η αγωνιστική (15/06)
Μαρόκο – Ιράν 0-1
Πορτογαλία – Ισπανία 3-3
Ομάδες Ν-Ι-Η Τέρματα Βαθμοί
1. Ιράν 1-0-0 1-0 3
2. Πορτογαλία 0-1-0 3-3 1
3. Ισπανία 0-1-0 3-3 1
4. Μαρόκο 0-0-1 0-1 0
2η αγωνιστική (20/06)
Πορτογαλία – Μαρόκο (15:00, Luzhniki Stadium, Μόσχα)
Ιράν – Ισπανία (21:00, Kazan Arena, Καζάν)
3η αγωνιστική (25/06)
Ιράν – Πορτογαλία (21:00, Mordovia Arena, Σάρανσκ)
Ισπανία – Μαρόκο (21:00, Kaliningrad Stadium, Καλίνινγκραντ)
3ος όμιλος
1η αγωνιστική (16/06)
Γαλλία – Αυστραλία 2-1
Περού – Δανία 0-1
Ομάδες Ν-Ι-Η Τέρματα Βαθμοί
1. Γαλλία 1-0-0 2-1 3
2. Δανία 1-0-0 1-0 3
3. Αυστραλία 0-0-1 1-2 0
4. Περού 0-0-1 0-1 0
2η αγωνιστική (21/06)
Δανία – Αυστραλία (15:00, Cosmos Arena, Σαμάρα)
Γαλλία – Περού (18:00, Central Stadium, Εκατερίνμπουργκ)
3η αγωνιστική (26/06)
Δανία – Γαλλία (17:00, Luzhniki Stadium, Μόσχα)
Αυστραλία – Περού (17:00, Fisht Olympic Stadium, Σότσι)
4ος όμιλος
1η αγωνιστική (16/06)
Αργεντινή – Ισλανδία 1-1
Κροατία – Νιγηρία 2-0
Ομάδες Ν-Ι-Η Τέρματα Βαθμοί
1. Κροατία 1-0-0 2-0 3
2. Αργεντινή 0-1-0 1-1 1
3. Ισλανδία 0-1-0 1-1 1
4. Νιγηρία 0-0-1 0-2 0
2η αγωνιστική (21-22/06)
Αργεντινή – Κροατία (21:00, Nizhny Novgorod Stadium, Νίζνι)
Νιγηρία – Ισλανδία (18:00, Volgograd Arena, Βόλγκογκραντ)
3η αγωνιστική (26/06)
Νιγηρία – Αργεντινή (21:00, Krestovsky Stadium, Αγία Πετρούπολη)
Ισλανδία – Κροατία (21:00, Rostov Arena, Ροστόφ)
5ος όμιλος
1η αγωνιστική (17/06)
Κόστα Ρίκα – Σερβία 0-1
Βραζιλία – Ελβετία 1-1
Ομάδες Ν-Ι-Η Τέρματα Βαθμοί
1. Σερβία 1-0-0 1-0 3
2. Βραζιλία 0-1-0 1-1 1
3. Ελβετία 0-1-0 1-1 1
4. Κόστα Ρίκα 0-0-1 0-1 0
2η αγωνιστική (22/06)
Βραζιλία – Κόστα Ρίκα (15:00, Krestovsky Stadium, Αγία Πετρούπολη)
Σερβία – Ελβετία (21:00, Kaliningrad Stadium, Καλίνινγκραντ)
3η αγωνιστική (27/06)
Σερβία – Βραζιλία (21:00, Otkrytiye Arena, Μόσχα)
Ελβετία – Κόστα Ρίκα (21:00, Nizhny Novgorod Stadium, Νίζνι)
6ος όμιλος
1η αγωνιστική (17-18/06)
Γερμανία – Μεξικό 0-1
Σουηδία – Ν. Κορέα 1-0
Ομάδες Ν-Ι-Η Τέρματα Βαθμοί
1. Μεξικό 1-0-0 1-0 3
2. Σουηδία 1-0-0 1-0 3
3. Γερμανία 0-0-1 0-1 0
4. Νότια Κορέα 0-0-1 0-1 0
2η αγωνιστική (23/06)
Ν. Κορέα – Μεξικό (18:00, Rostov Arena, Ροστόφ)
Γερμανία – Σουηδία (21:00, Fisht Olympic Stadium, Σότσι)
3η αγωνιστική (27/06)
Ν. Κορέα – Γερμανία (17:00, Kazan Arena, Καζάν)
Μεξικό – Σουηδία (17:00, Central Stadium, Εκατερίνμπουργκ)
7ος όμιλος
1η αγωνιστική (18/06)
Βέλγιο – Παναμάς 3-0
Τυνησία – Αγγλία 1-2
Ομάδες Ν-Ι-Η Τέρματα Βαθμοί
1. Βέλγιο 1-0-0 3-0 3
2. Αγγλία 1-0-0 2-1 3
3. Τυνησία 0-0-1 1-2 0
4. Παναμάς 0-0-1 0-3 0
2η αγωνιστική (23-24/06)
Βέλγιο – Τυνησία (15:00, Otkrytiye Arena, Μόσχα)
Αγγλία – Παναμάς (15:00, Nizhny Novgorod Stadium, Νίζνι)
3η αγωνιστική (28/06)
Αγγλία – Βέλγιο (21:00, Kaliningrad Stadium, Καλίνινγκραντ)
Παναμάς – Τυνησία (21:00, Mordovia Arena, Σάρανσκ)
8ος όμιλος
1η αγωνιστική (19/06)
Κολομβία – Ιαπωνία 1-2
Πολωνία – Σενεγάλη 1-2
Ομάδες Ν-Ι-Η Τέρματα Βαθμοί
1. Ιαπωνία 1-0-0 2-1 3
2. Σενεγάλη 1-0-0 2-1 3
3. Πολωνία 0-0-1 1-2 0
4, Κολομβία 0-0-1 1-2 0
2η αγωνιστική (24/06)
Ιαπωνία – Σενεγάλη (18:00, Central Stadium, Εκατερίνμπουργκ)
Πολωνία – Κολομβία (21:00, Kazan Arena, Καζάν)
3η αγωνιστική (28/06)
Ιαπωνία – Πολωνία (17:00, Volgograd Arena, Βόλγκογκραντ)
Σενεγάλη – Κολομβία (17:00, Cosmos Arena, Σαμάρα)

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΑΚΟΜΗ

ΣΧΟΛΙΑΣΕ ΤΟ

ΔΗΜΟΦΙΛΗ

ΔΗΜΟΦΙΛΗ