Τι ανέφερε η Καλλιτεχνική Διευθύντρια της Τελετής Αφής της Ολυμπιακής Φλόγας για την ξενάγηση από τον αρχαιολόγο Κωνσταντίνο Αντωνόπουλο
Ξεχωριστή ήταν η σημερινή ημέρα (09/04) για την Χορογράφο και Καλλιτεχνική Διευθύντρια της Τελετής Αφής της Ολυμπιακής Φλόγας Άρτεμις Ιγνατίου με την ομάδα της, τις ιέρειες και τους κούρους που θα λάβουν μέρος στην Τελετή.
![Άρτεμις Iγνατίου: Mια καθηλωτική ξενάγηση στον Aρχαιολογικό χώρο της Αρχαίας Ολυμπίας 14 434009061 10232675082603039 2861765704720109107 n e1712665539909](https://www.iliaenimerosi.gr/wp-content/uploads/2024/04/434009061_10232675082603039_2861765704720109107_n-e1712665539909.jpg)
![Άρτεμις Iγνατίου: Mια καθηλωτική ξενάγηση στον Aρχαιολογικό χώρο της Αρχαίας Ολυμπίας 15 IGNATIOY](https://www.iliaenimerosi.gr/wp-content/uploads/2024/04/IGNATIOY.png)
Όπως η ίδια ανέφερε στο προφίλ της «Ευχαριστούμε πολύ τον Αρχαιολόγο Κωνσταντίνο Αντωνόπουλο για την καθηλωτική ξενάγηση στον Αρχαιολογικό χώρο της Αρχαίας Ολυμπίας.
Ο ιδιαίτερος τρόπος που μας μετέδωσε τις γνώσεις του, συνέβαλε στο να κατανοήσουμε τις συνθήκες που επικράτησαν στο χώρο και στον χρόνο και διαμόρφωσαν την Ολυμπία. Μας βοήθησε να εντάξουμε τα δικά μας στοιχεία και να εναρμονιστούμε με τον ιδιαίτερο αυτό τόπο».
![Άρτεμις Iγνατίου: Mια καθηλωτική ξενάγηση στον Aρχαιολογικό χώρο της Αρχαίας Ολυμπίας 16 antonopoulos](https://www.iliaenimerosi.gr/wp-content/uploads/2024/04/antonopoulos.png)
Από την πλευρά του ο Αρχαιολόγος Κωνσταντίνος Αντωνόπουλος “απάντησε” με το παρακάτω σχόλιο: «Η Artemis Ignatiou προσωπικά, αλλά και κάθε κορίτσι και αγόρι, κάθε μέλος της υπέροχης, ιερής αυτής ομάδας της Αφής της Ολυμπιακής Φλόγας, τα νιάτα, που είναι το καμάρι της χώρας μας, όλοι μαζί ξυπνούν μέσα μας με το ήθος και την τέχνη τους ευγενή, όμορφα συναισθήματα ….
Έρχονται, και η Άνοιξη παραμερίζει για να περάσουν…. σηκώνεται και τους δίνει τη θέση της…
Με εργαλεία τους το σώμα, την ψυχή, την κίνηση, αναστηλώνουν ιδέες αρχετυπικές, παρηγορούν την ασχήμια των καιρών… Δημιουργούν εικόνες ακαταμάχητες που εγκωμιάζουν την Ολυμπία, υμνούν την Ελλάδα, υπηρετούν τον Ολυμπισμό, εξυψώνουν τον Άνθρωπο …
Είναι κάθε φορά τιμή και χαρά μου να τους υποδέχομαι στον συγκλονιστικό χώρο της Ιερής Άλτης και να μοιράζομαι μαζί τους το βίωμα μου, έπειτα από 20 και πλέον συναπτά χρόνια υπηρεσίας της Ολυμπιακής Γης !
Καλή τους Επιτυχία!!!»
Δείτε τις φωτογραφίες που ανάρτησε η Άρτεμις Ιγνατίου
![Άρτεμις Iγνατίου: Mια καθηλωτική ξενάγηση στον Aρχαιολογικό χώρο της Αρχαίας Ολυμπίας 17 434475155 10232675082963048 5446231522081391152 n e1712663326217](https://www.iliaenimerosi.gr/wp-content/uploads/2024/04/434475155_10232675082963048_5446231522081391152_n-e1712663326217.jpg)
![Άρτεμις Iγνατίου: Mια καθηλωτική ξενάγηση στον Aρχαιολογικό χώρο της Αρχαίας Ολυμπίας 18 434058997 10232675080922997 3278113135302370841 n e1712663263697](https://www.iliaenimerosi.gr/wp-content/uploads/2024/04/434058997_10232675080922997_3278113135302370841_n-e1712663263697.jpg)
![Άρτεμις Iγνατίου: Mια καθηλωτική ξενάγηση στον Aρχαιολογικό χώρο της Αρχαίας Ολυμπίας 19 434070967 10232675081363008 2097083220698956961 n e1712663281280](https://www.iliaenimerosi.gr/wp-content/uploads/2024/04/434070967_10232675081363008_2097083220698956961_n-e1712663281280.jpg)
![Άρτεμις Iγνατίου: Mια καθηλωτική ξενάγηση στον Aρχαιολογικό χώρο της Αρχαίας Ολυμπίας 20 433978203 10232675081723017 4350561537980543092 n e1712663348469](https://www.iliaenimerosi.gr/wp-content/uploads/2024/04/433978203_10232675081723017_4350561537980543092_n-e1712663348469.jpg)
![Άρτεμις Iγνατίου: Mια καθηλωτική ξενάγηση στον Aρχαιολογικό χώρο της Αρχαίας Ολυμπίας 21 434027435 10232675083443060 6596093694531289385 n e1712663364828](https://www.iliaenimerosi.gr/wp-content/uploads/2024/04/434027435_10232675083443060_6596093694531289385_n-e1712663364828.jpg)
![Άρτεμις Iγνατίου: Mια καθηλωτική ξενάγηση στον Aρχαιολογικό χώρο της Αρχαίας Ολυμπίας 22 434040118 10232675084763093 5783056658082863654 n e1712663384490](https://www.iliaenimerosi.gr/wp-content/uploads/2024/04/434040118_10232675084763093_5783056658082863654_n-e1712663384490.jpg)