Την Ολυμπιακή Φλόγα των ΧΧΧΙΙΙ Ολυμπιακών Αγώνων «ΠΑΡΙΣΙ 2024» υποδέχτηκε ο Δήμος Ήλιδας, αμέσως μετά την αφή της στην Αρχαία Ολυμπία, εν όψει του ταξιδιού που ξεκίνησε για το Παρίσι.
Η φλόγα με τον ισχυρό συμβολισμό που περικλείει ο θεσμός της λαμπαδηδρομίας, τιμήθηκε όπως της αρμόζει κατά την Τελετή υποδοχής της στη Αρχαία Ήλιδα, την πόλη κράτος που αποτέλεσε τη γενέτειρα των πανανθρώπινων αξιών του Ολυμπισμού και της Εκεχειρίας κατά την αρχαιότητα.
![Aρχαία Ήλιδα: H γενέτειρα των Oλυμπιακών Aγώνων και της Εκεχειρίας υποδέχτηκε με μεγαλοπρέπεια την Ολυμπιακή Φλόγα 15 25 TELETH YPODOXHS scaled e1713291964662](https://www.iliaenimerosi.gr/wp-content/uploads/2024/04/25_TELETH_YPODOXHS-scaled-e1713291964662.jpg)
Στην υποδοχή συμμετείχε πλήθος κόσμους και εκπροσώπων αρχών και φορέων, όπως συνέβη και στην έλευση των λαμπαδηδρόμων εντός της πόλης της Αμαλιάδας.
Αμέσως μετά την αφή της φλόγας στον βωμό από τον τελευταίο λαμπαδηδρόμο –τον αθλητή μεγάλων αποστάσεων Άκη Προκόπη–, ξεκίνησε η σεμνή τελετή που είχε προετοιμαστεί από τον Δήμο Ήλιδας.
![Aρχαία Ήλιδα: H γενέτειρα των Oλυμπιακών Aγώνων και της Εκεχειρίας υποδέχτηκε με μεγαλοπρέπεια την Ολυμπιακή Φλόγα 16 01 TELETH YPODOXHS scaled e1713291718854](https://www.iliaenimerosi.gr/wp-content/uploads/2024/04/01_TELETH_YPODOXHS-scaled-e1713291718854.jpg)
![Aρχαία Ήλιδα: H γενέτειρα των Oλυμπιακών Aγώνων και της Εκεχειρίας υποδέχτηκε με μεγαλοπρέπεια την Ολυμπιακή Φλόγα 17 24 TELETH YPODOXHS scaled e1713291904414](https://www.iliaenimerosi.gr/wp-content/uploads/2024/04/24_TELETH_YPODOXHS-scaled-e1713291904414.jpg)
Σε αυτή παραβρέθηκαν οι βουλευτές Ηλείας κ. Διονύσης Καλαματιανός και Ά Αθηνών κ. Παύλος Γερουλάνος, ο βοηθός Περιφερειάρχη Γιώργος Παναγούλιας, η διοικήτρια του Νοσοκομείου Αμαλιάδας κα Μαρία Μπαχού, σύσσωμη η δημοτική αρχή Ήλιδας και δεκάδες εκπρόσωποι αρχών και φορέων από το σύνολο της Ηλείας.
![Aρχαία Ήλιδα: H γενέτειρα των Oλυμπιακών Aγώνων και της Εκεχειρίας υποδέχτηκε με μεγαλοπρέπεια την Ολυμπιακή Φλόγα 18 19 TELETH YPODOXHS scaled e1713291877336](https://www.iliaenimerosi.gr/wp-content/uploads/2024/04/19_TELETH_YPODOXHS-scaled-e1713291877336.jpg)
![Aρχαία Ήλιδα: H γενέτειρα των Oλυμπιακών Aγώνων και της Εκεχειρίας υποδέχτηκε με μεγαλοπρέπεια την Ολυμπιακή Φλόγα 19 28 TELETH YPODOXHS scaled e1713292340488](https://www.iliaenimerosi.gr/wp-content/uploads/2024/04/28_TELETH_YPODOXHS-scaled-e1713292340488.jpg)
Ο Δήμαρχος Ήλιδας κ. Χρήστος Χριστοδουλόπουλος ως οικοδεσπότης, υποδέχτηκε με τις τιμές που αρμόζουν τη ιερή φλόγα και καλωσόρισε στην Αρχαία Ήλιδα την εκπρόσωπο της Οργανωτικής Επιτροπής «ΠΑΡΙΣΙ 2024» και μορφωτική ακόλουθο για θέματα Αθλητισμού της Γαλλικής πρεσβείας κα Véronique Bruez, αλλά και τον πρόεδρο της Επιτροπής Ολυμπιακής Λαμπαδηδρομίας και μέλος της Ελληνικής Ολυμπιακής Επιτροπής κ. Θανάση Βασιλειάδη.
![Aρχαία Ήλιδα: H γενέτειρα των Oλυμπιακών Aγώνων και της Εκεχειρίας υποδέχτηκε με μεγαλοπρέπεια την Ολυμπιακή Φλόγα 20 03 TELETH YPODOXHS scaled e1713291830720](https://www.iliaenimerosi.gr/wp-content/uploads/2024/04/03_TELETH_YPODOXHS-scaled-e1713291830720.jpg)
![Aρχαία Ήλιδα: H γενέτειρα των Oλυμπιακών Aγώνων και της Εκεχειρίας υποδέχτηκε με μεγαλοπρέπεια την Ολυμπιακή Φλόγα 21 46 TELETH YPODOXHS e1713291758411](https://www.iliaenimerosi.gr/wp-content/uploads/2024/04/46_TELETH_YPODOXHS-e1713291758411.jpg)
![Aρχαία Ήλιδα: H γενέτειρα των Oλυμπιακών Aγώνων και της Εκεχειρίας υποδέχτηκε με μεγαλοπρέπεια την Ολυμπιακή Φλόγα 22 43 TELETH YPODOXHS e1713291773842](https://www.iliaenimerosi.gr/wp-content/uploads/2024/04/43_TELETH_YPODOXHS-e1713291773842.jpg)
![Aρχαία Ήλιδα: H γενέτειρα των Oλυμπιακών Aγώνων και της Εκεχειρίας υποδέχτηκε με μεγαλοπρέπεια την Ολυμπιακή Φλόγα 23 10 TELETH YPODOXHS scaled e1713291796126](https://www.iliaenimerosi.gr/wp-content/uploads/2024/04/10_TELETH_YPODOXHS-scaled-e1713291796126.jpg)
Λίγο μετά την ανταλλαγή των δώρων, ξεκίνησε και το δρώμενο που προετοίμασαν με ιδιαίτερο σεβασμό στην περίσταση, τα μέλη της Θεατρικής Ομάδας «ΕρασιΤΕΧΝΕΣ» Αμαλιάδας και των Σχολών Χορού της Δήμητρας Μπέρτσου, υπό την σκηνοθετική επιμέλεια του Χάρη Κότσιφα.
Το ολιγόλεπτο πρόγραμμα με τίτλο: «Η Παλιννόστηση – Αναβίωση της Εκεχειρίας», είναι βασισμένο σε κείμενο του κ. Θεόδωρου Ανδρουτσόπουλου, το οποίο προσάρμοσε για τις ανάγκες τις συγκεκριμένης τελετής, ο κύριος Κότσιφας.
![Aρχαία Ήλιδα: H γενέτειρα των Oλυμπιακών Aγώνων και της Εκεχειρίας υποδέχτηκε με μεγαλοπρέπεια την Ολυμπιακή Φλόγα 24 AFH 01 e1713292004102](https://www.iliaenimerosi.gr/wp-content/uploads/2024/04/AFH_01-e1713292004102.jpg)
Στο τέλος της σεμνής τελετής, η φλόγα ξεκίνησε και πάλι το ταξίδια της, με τον πρώτο λαμπαδηδρόμο να αποχωρεί για την περιοχή του Κάμπου της Ηλείας.