Περίπου 50 οδηγοί συμμετείχαν με τις μοτοσυκλέτες τους (κάθε είδους και «ηλικίας») στο Παγκόσμιο event
Επιτυχημένο ήταν και το φετινό “Gentleman’s ride” στον Πύργο, που πραγματοποιήθηκε την Κυριακή 19 Μαΐου 2024.
Οι -περίπου- 50 συμμετέχοντες (οι περισσότεροι από την Ηλεία αλλά και εκτός αυτής), ακολουθώντας συγκεκριμένο dress code συγκεντρώθηκαν από τις 11 το πρωί στην πλατεία Δικαστηρίων μαζί με τα εντυπωσιακά -αν μη τι άλλο- δίτροχα τους. Μηχανές κάθε είδους και στυλ, αναμεσά τους και αρκετές αντίκες που «μαγνήτισαν» τα βλέμματα, πάρκαραν στο χώρο της πλατείας δημιουργώντας ένα μοναδικό ντεκόρ.
Στους συμμετέχοντες μίλησε ο -εκ των διοργανωτών- Γιώργος Μπούζας (δείτε το βίντεο παρακάτω), ευχαριστώντας τους και δίνοντας παράλληλα το σύνθημα για τη εκκίνηση της βόλτας – διαδρομής προς την Αρχαία Ολυμπία.
Υπενθυμίζεται ότι οι συμμετέχοντες στο “Gentleman’s ride” φορώντας τα κοστούμια τους και ξεχωριστά αξεσουάρ, συγκεντρώνονται για να οδηγήσουν τις μοτοσυκλέτες τους σε μια διαδρομή που περνά από κεντρικούς δρόμους. Η εκδήλωση δεν αποτελεί απλά μια ευκαιρία για μια όμορφη βόλτα, αλλά έχει και φιλανθρωπικό χαρακτήρα, με τους συμμετέχοντες να συγκεντρώνουν χρήματα για την υποστήριξη της έρευνας για τον καρκίνο του προστάτη.
Στον Πύργο, το team των ανθρώπων που «τρέχουν» την εκδήλωση είναι ο Γιώργος Μπούζας, ο Κωνσταντίνος Ζάβος, ο Ιωάννης Πλατανίτης και ο Τάκης Διαμαντόπουλος.
![Πύργος: Eπιτυχημένο “Gentleman’s ride” για 8η χρονιά 14 gent 2 scaled e1716120289643](https://www.iliaenimerosi.gr/wp-content/uploads/2024/05/gent_2-scaled-e1716120289643.jpg)
![Πύργος: Eπιτυχημένο “Gentleman’s ride” για 8η χρονιά 15 gent 3 scaled e1716120398675](https://www.iliaenimerosi.gr/wp-content/uploads/2024/05/gent_3-scaled-e1716120398675.jpg)
![Πύργος: Eπιτυχημένο “Gentleman’s ride” για 8η χρονιά 16 gent 4 scaled e1716120418597](https://www.iliaenimerosi.gr/wp-content/uploads/2024/05/gent_4-scaled-e1716120418597.jpg)
![Πύργος: Eπιτυχημένο “Gentleman’s ride” για 8η χρονιά 17 gent 5 scaled e1716120437962](https://www.iliaenimerosi.gr/wp-content/uploads/2024/05/gent_5-scaled-e1716120437962.jpg)
![Πύργος: Eπιτυχημένο “Gentleman’s ride” για 8η χρονιά 18 gent 6 scaled e1716120455177](https://www.iliaenimerosi.gr/wp-content/uploads/2024/05/gent_6-scaled-e1716120455177.jpg)
![Πύργος: Eπιτυχημένο “Gentleman’s ride” για 8η χρονιά 19 gent 9 e1716120479855](https://www.iliaenimerosi.gr/wp-content/uploads/2024/05/gent_9-e1716120479855.jpg)
![Πύργος: Eπιτυχημένο “Gentleman’s ride” για 8η χρονιά 20 gent 7 scaled e1716120501673](https://www.iliaenimerosi.gr/wp-content/uploads/2024/05/gent_7-scaled-e1716120501673.jpg)
![Πύργος: Eπιτυχημένο “Gentleman’s ride” για 8η χρονιά 21 gent 8 scaled e1716120523750](https://www.iliaenimerosi.gr/wp-content/uploads/2024/05/gent_8-scaled-e1716120523750.jpg)
![Πύργος: Eπιτυχημένο “Gentleman’s ride” για 8η χρονιά 22 gent 10 scaled e1716120539184](https://www.iliaenimerosi.gr/wp-content/uploads/2024/05/gent_10-scaled-e1716120539184.jpg)